Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç Pilavı Tarifi | Pilav Tarifleri
Pirinç Pilavı Tarifi | Pilav Tarifleri

Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç Pilavı Tarifi hepimizin ayarında zorlandığımız tariflerdendir. Tane tane Pirinç Pilavı Tarifi  yapmak gerçekten oldukça önemlidir. Bu tarifte özellikle malzeme dengesi açısından müthiş bir ayarda Pirinç Pilavı Tarifi hazırladık. İnanın bu tarifle ne diri kalıyor ne de lapa lapa oluyor Pirinç Pilavı Tarifimiz.

Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır?

Pirinç Pilavı Tarifi Nasıl Yapılır kullanılan su oranı nedir gibi birçok soru var sorulan. Bunlardan en çok sorulanı da Pirinç Pilavı Tarifi su oranı nedir oluyor genelde. Ben bu oranı 1 bardak pirince 2 bardak su olarak hesaplıyorum ama pirincim eğer iyi ve kaliteliyse bir iki parmak eksik koyuyorum suyu. Eğer siz ilk kez Pirinç Pilavı Tarifi yapacaksınız eğer lütfen bu oranı 1’e 2 oranında kullanın.

Pirinç Pilavı Tarifi bir çok farklı yöntemle ve çeşitle yapılır. Bugün bu tarifte en sade ve pratik Pirinç Pilavı Tarifini yapacağız. Şehriye veya garnitür kullanmadan hızlıca yapmamız açısından çok güzel olduğuna inandığım bir tariftir bu.

Hadi hemen Pirinç Pilavı Tarifine geçelim ve malzemelerimizi verelim.

Pirinç Pilavı Tarifi için malzemeler

  • 1 su bardağı pirinç (ben baldo pirinç kullanıyorum genelde)
  • 2 su bardağı sıcak su (lütfen soğuk su kullanmayın)
  • 1 yemek kaşığı sıvıyağ
  • 1,5 yemek kaşığı tereyağı (margarin kullanacaksınız da lütfen 1 yemek kaşığı kullanın)
  • 1 bulyon et suyu (Ben evde kendi yaptığım et suyunu kullanıyorum)
  • İhtiyaca göre tuz (ben bir tutam atıyorum genelde tereyağım tuzlu oluyor)

Pirinç Pilavı Tarifi yapılışı

Pirinç Pilavı Tarifinde Ben pirinçlerimi yarım saat önceden ılık suda bekletiyorum (biraz tuz atıyorum beklettiğim suya) bunu yapmaktaki amacım fazla nişastası kalmasın pirinçlerin. Eğer suda bekletmeden direkt yapacaksınız eğer lütfen iyice yıkayın pirinçlerinizi. Nişastası aksın ve suyu berrak olana kadar da yıkamaya devam edin pirinçlerinizi.

Beklettiğimiz pirinçleri iyice süzdükten sonra tencereye tereyağını ve sıvıyağı ilave edip eritiyorum. Yağlarımız eridikten sonra pirinçlerimizi tencereye ekledikten sonra iyice kavuruyoruz. Pirinç Pilavı Tarifinin en önemli püf noktası burası. Eğer yeterince uzun süre kavurursanız pirinçleriniz hem yağlanır hem de tane tane olur. Emin olun en güzel pirinç pilavlarının özelliği uzun süre güzelce kavurulmasıdır. Yeteri kadar kavurduğunuza emin olduysanız eğer tencereye sıcak halde iki bardak suyumuzu ve bulyonumuzu (et suyumuzu) ilave ettikten sonra ocağımızın altını en küçük alev olacak şekilde kısalım. Tuzumuzu da bu aşamada atalım.

Pirinç Pilavı Tarifinde mümkün olduğunca uzun süre kısık ateşte pişen pirinçler yüksek oranda lezzet toplar ve efsane bir sonuç alırsınız unutmayın 🙂

Pirinç Pilavı Tarifi suyumuzu iyice çektirdikten sonra bir tur karıştırıp altını kapatalım ve tenceremizin kapağının altına temiz bir bez koyarak demlemeye bırakalım.

Pirinç Pilavı Tarifi iyi bekler ve demlenirse daha lezzetli olacaktır. Lütfen servisten önce en az 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin.

Pirinç Pilavı Tarifimiz servise hazır.

Afiyetler olsun!

 

Pirinç Pilavı Tarifinin olmazsa olmaz yardımcısı da bildiğiniz gibi Cacıktır. En iyi cacık tarifi de burada 🙂

0/5 (0 Değerlendirme)

HENÜZ YORUM YOK

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.