Çilek Reçeli Tarifi

Çilek Reçeli Tarifi yapımı oldukça kolaydır. Çilek Reçeli Tarifi de diğer reçeller gibi aşağı yukarı aynıdır. Daha önceden Çilek Reçeli Tarifi denemediyseniz eğer sizler için müthiş kolay bir anlatımla Çilek Reçeli Tarifi hazırladık. 

Çilek Reçeli Tarifi ile ilgili aldığımız en çok soru reçelin kıvamını tutturma ve şeker oranı ile ilgili. Öncelikle şeker oranımız 1 kiloya dört su bardağı (1 kilo civarı) şeker kullanıyorum. Siz dilerseniz eğer bu oranı artırabilirsiniz. Ancak benim damak tadıma göre bu oran kafidir. Kıvam tutturma konusunda da dediğim gibi bu şeker oranında yaparsanız kıvamı iyi ayarlamanız lazım.

Reçelin kıvamını nasıl anlarsınız?

Reçelin kıvamını anlamak için 1. Yöntem: Eğer damlattığınızda damla dağılmıyorsa kıvamı tutmuş demektir.

Reçelin kıvamını anlamak için 2. Yöntem: bir su bardağına su koyun ve içine bir damla reçel damlatın eğer dibe kadar dağılmadan iniyorsa o kıvam olmuştur.

Reçelin kıvamını anlamak için 3. Yöntem: Çay kaşığını daldırın reçelin içine ve kaldırın eğer şıpır şıpır damlamıyorsa tekrar yapışkan bir kıvamdaysa o kıvam tutmuş demektir.

Reçel yapmanın püf noktaları nelerdir?

Eğer ilk kez reçel yapıyorsanız ve özellikle Çilek Reçeli Tarifi yapıyorsanız lütfen reçel yapımına uygun malzemeleri seçin. Çilek Reçeli Tarifi için de özellikle küçük ve kokulu çilekleri seçmeye özen gösterin. 

Çilek Reçeli Tarifinin iyi olması için bir az limon suyu kullanın. 

Çilek Reçeli Tarifi için her şeyi hazırlayıp kavanozlamadan önce eğer temiz bir ortamınız varsa Çilek Reçeli Tarifini güneşte bekleterek müthiş bir lezzet yakalayabilirsiniz. Lütfen bunu da deneyin.

Eğer Çilek Reçeli Tarifi kıvamında bir cıvıklık görürseniz, çok sulu olduysa lütfen çok az miktarda nişasta ile bağlayın. Nişasta Çilek Reçeli Tarifi için hızlı ve güzel bir kıvam olanağı sağlar. Ama siz yine de nişasta olmadan bu işi tutturmaya bakın 🙂

Çilek Reçeli Tarifini hazırlanırken lütfen kısık ateşte pişirme yapın ki meyvelerimizin tadı ve aroması reçelimize iyice geçsin.

Çilek Reçeli Tarifi Malzemeler:

  • 1 kg çilek
  • 4 su bardağı şeker
  • Yarım limon suyu

Çilek Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır:

Çilek Reçeli Tarifine başlamadan önce pazardan aldığımız çilekler bol su ile kum ve çamuru iyice temizleninceye kadar yıkanır, sapları temizlenir. Tencereye bir kat çilek bir kat şeker olacak şekilde toz şeker konur. Bir gece bekletilir. Bu süre içerisinde çilekler suyunu bırakır. Ertesi sabah tencere ateşe oturtulur. Bir iki taşım kaynadıktan sonra, limon suyu ilave edilir. Bir müddet  (5-10 dakika) limon suyu ile kaynayan reçel ateşten indirilir ve üzeri bir tülbent ile örtülerek güneşe konur. Birkaç gün içerisinde arzu edilen kıvama gelince kavanozlara konur.

Not: Reçel güneşte bırakılmayacaksa çilekler biraz kaynatıldıktan sonra tencereden ayrı bir kaba alınır, reçel kıvamına gelen şuruba en son ilave edilir.

Afiyet olsun 🙂

5/5 (1 Değerlendirme)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Tarif Hakkında Merak Edilenler

1 kilogram çilekten reçel tarifi yapacaksanız ortalama 4 su bardağı toz şeker yeterli olacaktır.

Bol suyla güzelce yıkanan çileklerin saplarını düzgün ayırdığınız takdirde nefis bir çilek reçeli elde edersiniz.

Sadece çilek reçelinde değil diğer tüm reçellerde de kıvam aşağı yukarı aynı tutturulmalıdır. Eğer reçel damlası yayılmadan şeklini koruyorsa reçelin kıvamı tutmuştur.