Malzemeler:

  • 1 kg kış kabağı
  • 1-1,5 kg şeker
  • 1 limon

Yapılışı:

Kabakların kabukları soyulur, çekirdek yatakları çıkartılır, istenilen şekilde doğranır. Söndürülmüş kireç suyuna bırakılır. 6-7 saat kireç suyunda bekletilen kabaklar bol su ile 9-10 kere yıkanır. Süzgece konularak suyunun iyice süzülmesi sağlanır. Tencereye şeker ve su konur, ateşe oturtulur, kaynatılır. Ara ara şurubun köpükleri alınır. İyice yıkanan kabaklar şuruba atılarak şeffaflaşıncaya kadar kaynatılır. Reçel kıvamına gelince limon suyu eklenerek, bir iki taşım daha kaynatıldıktan sonra ateşten indirilir. Ilık hale geldikten sonra kavanozlara doldurulur.

Not: Bu reçelin en orijinal tarafı Gaziantep’te üzüm suyunda pişirilmesidir. Tortulanan üzüm suyu ‘tavşan kanı’ rengi alıncaya kadar kaynatılır. Süzgeçte suyu iyice süzülmüş kabaklar şerbetin içine atılarak en az iki saat pişirilir. Yapılması zahmetli olduğu için genelde şekerle yapılmakta, görünümün pekmezle yapılmış hissini vermesi için 1-2 kaşık gün pekmezi karıştırılmaktadır.

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.