Haylan kabağı reçeli Gaziantep yöresine özgü bir reçeldir. Yurdun diğer yörelerinde bulunmamaktadır.

Malzeme:

  • 1 kg haylan kabağı
  • 1 kg şeker
  • 5 bardak su
  • 1 kaşık bal
  • 1 limon
  • 1 su bardağı fıstık veya badem içi

Yapılışı:

Kabakların önce bıçakla kabukları kazınır, sonra uzun şeritler halinde rendelenir. Kabakların iç kısmı kesinlikle rendelenmemelidir. (Eskiden kabağın uzun şeritler halinde rendelenmesini sağlamak için özel kabak rendeleri kullanılırmış. Özel rende bulunamadığı zaman, rendenin en kalın tarafıyla baştan sona doğru, el hiç kaldırılmadan yürütülmeli ve kabaklar mutlaka uzun şeritler halinde rendelenmelidir.)

Rendelenmiş kabaklar haşlanır, suyu sıkılır. (Kabaklar suda haşlanırken bazı hanımlar renginin güzel olması için, suya mercimek kadar göztaşı (Bakır Sülfat) atarlarmış. Göztaşı zehirli bir madde olduğundan, eğer göztaşı atılırsa kabaklar sıkıldıktan sonra, suyun içerisinde bırakılmalı ve sık sık suyu değiştirilerek iyice arınması sağlanırmış.)

Kabaklar daha önceden hazırlanmış, kestirilmiş şerbetin içerisine atılarak bir müddet şerbetin içerisinde kaynatılır. Reçel ocaktan indirilmeden önce limon suyu, 1 kaşık bal ve daha önceden hazırlanmış (kabukları soyulmuş, iyice kurutulmuş) fıstık ve badem içleri bütün olarak reçele karıştırılır. Ilık iken kavanozlara doldurulur.

Not: Şeker yerine balla yapılırsa daha lezzetli olacaktır.

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.