Malzeme:

  • 1 kg çiğ kadayıf
  • 200 gr Ceviz içi
  • 300 gr sadeyağ
  • (Arzu edilirse cevizin içine tarçın ve karanfil de konulabilir.)

Kıvam İçin Malzemeler:

  • 750 gr şeker
  • Su (Bir parmak geçecek kadar su)

Kaymak İçin Malzemeler:

  • 1 kg süt
  • 100 gr irmik

Yapılışı:

Kadayıf yağ ile iyice ovularak kırılır. Kırılan kadayıf ikiye ayrılır. (Ayrılan kadayıfın yarısı tepsinin altına, yarısı üstüne yayılacaktır. Kadayıfçılar alta biraz daha yağ ayırmaktadır. 550 gr alta, 450 gr üste olmak üzere.)

Kadayıf yapılacak tepsi iyice yağlanır. Ayrılan kadayıf bir miktar yağlanmış tepsiye serpilir. Kadayıf yağlanmış tepsiye ince bir tabaka halinde yapışacaktır. (Bu iş için en kolay yol bir miktar tepsinin ortasına koyup hafif dairesel hareketlerle kadayıfı yaymaktır.) Yapışmayan kadayıflar tepsiden silkelenerek alınır. Bundan sonra ayrılan kadayıf yavaş yavaş tepsiye döşenir. (Döşenirken kadayıfın tepsinin her tarafına eşit döşenmesine ve boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir.) Kadayıf yerleştirilirken ortadan kenarlara doğru düzeltilir ve her zaman tepsinin kenarı ortasına oranla çok az daha kalın olur. İlk katın döşenmesi bittikten sonra daha önce hazırlanmış olan kaymak ortadan kenarlara doğru yatırılır, üzerine dövülmüş ceviz içi serpilir. Üst kat için ayrılan kadayıf, katlar eşit bir şekilde döşenmeye devam edilir. Kaymak konulduğu için kadayıf, çok sıkı bastırılmamak üzere ortadan kenara doğru düzeltilir.

Döşenme işlemi biten kadayıf tepsisi ateşin üzerine oturtulur, kömür ateşinde çevrilerek pişirilir. Altı pişen kadayıf aynı büyüklükte yağlanmış tepsiye geçirilir. Diğer tarafı da kızartılır. İki tarafı kızaran kadayıfa sıcak iken kıvamı verilir. (Kıvamı da sıcak olmalıdır.) 10-15 dakika sonra servise sunulur.

İçinin hazırlanması:

Ceviz içleri sıcak suda haşlanır, kabukları soyulur, kurutulur, makineden geçirilir veya çok ince bir şekilde kıyılır.

Kaymağın hazırlanması:

Süt kaynatıldıktan sonra irmik yavaş yavaş ilave edilerek pişirilir. Soğuyan karışım mikserle veya elle çırpılarak inceltilir. Daha sonra kullanılmak üzere bir tarafa bırakılır.

Kıvamın (Şerbetin) hazırlanması:

Ölçülmüş şeker üzerini bir parmak kadar geçecek şekilde su ilave edilerek ateşe konur. Kıvamın olup olmadığını anlamak için kepçe kıvam doldurulup, biraz kaldırılır, kıvamda hafif sünme meydana geliyorsa kıvam hazırdır.

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

[single_loop]