Bazı yörelerde ‘Kurebya’, ‘Gurabiye’ denilen kurabiyeye Gaziantep’te ‘Gureyba’ denilmektedir. Kurabiyenin yörede sade ve fıstıklı çeşidi yapılmaktadır.

Gaziantep’te bayramlarda özellikle Ramazan Bayramında mutlaka yapılan bir tatlıdır. Bayramda gelen konuklara, baklava, zerde gibi kurabiye de ikram edilir.

Malzemeler:

  • 4 kg un
  • 5 kg irmik
  • 500 gr şeker
  • 4 kg şeker
  • 4 kg yağ
  • 1 kg süt veya yoğurt

 Yapılışı:

Yağ bir kabın içerisinde 1/2 bardak yoğurt veya 1 bardak süt ile çırpılır. İyice ağarıp köpürünceye kadar çırpılan yağa un ve irmik iyice yedirilir ve yoğrulur. Tüm malzemenin iyice karışması sağlanır. (Bu işlem sırasında hamur biraz erimeye başlayacaktır. Mevsim yaz ise buzdolabına konarak, kış ise kendi haline bırakılarak hamurun katılaşması/donması sağlanır.) Hamura şekeri de ilave edildikten sonra emeklenerek yoğrulur. Hamur küçük yumaklara ayrılarak (yaklaşık olarak 20şer gram) küçük rulolar haline getirilir. Ruloların iki ucu birleştirilir. Parmakla hafifçe bastırılarak yapışması sağlanır, yapıştırılan yere fıstık konur. Tepsiye dizilen (tepsi mutlaka yağlanmalıdır.) kurabiyeler, fırının en serin kısmında yaklaşık 30-40 dakika pişirilir. Fırın kesinlikle sıcak olmamalı, kurabiyeler pembeleştirilmelidir.

Not: Kurabiyenin meraklıları için özel siparişle yapılan bir çeşidi daha vardır: Fıstıklı kurabiye. Bu kurabiye yapılmak istendiğinde (1 kg un, 300gr irmik ölçüsüne 200 gram fıstık içi) yağ çırpılırken dövülmüş fıstık içi serpilir, sonra unu ilave edilir. Diğer işlemler aynıdır. Bir diğer farklılık ise; fıstıklı kurabiyenin küçük rulolar haline getirildikten sonra 2 parmak uzunluğunda kesilerek (dikdörtgen) dizilmesidir.

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.