Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi

Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi hemen hemen bilmeyen yoktur. Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi hem besleyici hem de sağlıklı bir tariftir. Gaziantep Mutağı’nın baştacı olan Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi özellikle kış aylarında çokça tüketilmektedir.

Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır?

Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi Nasıl Yapılır konusunda aslında çok az farklılık gösteren yöntemler söz konusudur. Bu yöntemler de kimi zaman baharat oranı kimi zaman da sirkeli olarak verilebilen tariflerdir. Bizler sizlere yüz yıllardır gelen bir gelenekten aldığımız tarifi veriyoruz.

Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi kendine has bir aroması olan bu tarifte kullanılan etler mutlaka ama mutlaka koyunun gerdan kısmından alınmalıdır. Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi oldukça meşakatli olmasına rağmen yapıldığında alınan olumlu tepkiler size bu yorgunluğu unutturacak cinsten oluyor. Bu nedenle Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi ilk kez yapanlara biraz yorucu gelebilir ama yediğinizde unutacağınız için şimdiden sizlere afiyet olsun diyorum 🙂

Gaziantep Beyran Çorbası Tarifi Malzemeleri

  • 1 kg koyun gerdan eti
  • 1 su bardağı haşlanmış pirinç
  • Sıvı yağ
  • Yarım yemek kaşığı biber salçası
  • 4 diş sarımsak
  • Kırmızı pul biber
  • Karabiber
  • Tuz

Gaziantep Beyran Çorbası Tarifinin Yapılışı;

Gaziantep’te sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi Beyran.. Kollarımızı sıvadıysak hadi buyrun tarife 🙂

Eti düdüklü tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ilave edelim ve pişene kadar haşlayalım. Mümkün olduğunca çok haşlamakta fayda var. Etlerimiz piştiğinden emin olduktan sonra uyunu başka bir tencereye süzüyoruz kesinlikle atmıyoruz:) Etleri kemikten ayırıyoruz ve küçük parçalar haline getiriyoruz.

Süzdüğümüz et suyunun içine pirinçleri ilave ediyoruz ve yumuşayana dek pişiriyoruz. Sonra sıvı yağı salça, dövülmüş sarımsaklar, tuz ve baharatları ilave ediyoruz. En son parçaladığımız etleri ilave ediyoruz ve çorbayı kaynamaya bırakıyoruz. Bir süre kaynadıktan sonra altını kapatıyoruz

Not: Arzuya göre üzerine sirke ya da sulandırılmış sumak ekşisi ilave edilebilir.

AFİYET OLSUN!!

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Tarif Hakkında Merak Edilenler

Gaziantep Beyran Çorbası 250 kcal kaloridir

Gaziantep Beyran Çorbası adından da anlayacağınız üzere Gaziantep yöresine ait bir yemektir.

Gaziantep Beyran Çorbası hazırlama süresi 25 dakikadır.

Gaziantep Beyran Çorbası pişirme süresi 90 dakikadır.