Fırında Karnıyarık Tarifi | Karnıyarık Nasıl Yapılır
Fırında Karnıyarık Tarifi | Karnıyarık Nasıl Yapılır

Fırında Karnıyarık Tarifi

Fırında Karnıyarık Tarifi için sizlere muhteşem bir tarif hazırladık. Kolay Fırında Karnıyarık Tarifi aynı zamanda. Tarihi geçmişi Selçuklu dönemine gittiği öngörülen Fırında Karnıyarık Tarifi bir emir için açşısı tarafından yapılacak keşfedilmiştir. Srekli et yemekleri isteyen emir için Fırında Karnıyarık Tarifi hazırlayan aşçı normalde yemeklerin yanına garnitür şeklinde hazırladığı sebzelerin yerine bu sefer de sebzelerin içine eti yerleştirmeyi denemiş ve bu güzel Fırında Karnıyarık Tarifi emirin çok hoşuna gitmiş ve artık mutfaklarda sıkça yerini almıştır.

Ülkemizde Fırında Karnıyarık Tarifi ilk kez Sivas bölgesinde yapıldığı düşünülmekte ve bu yöreye ait olduğu beyan edilmektedir.

Fırında Karnıyarık Tarifi Nasıl Yapılır

Fırında Karnıyarık Tarifi için çokça farklı tarifler olduğu gibi yörelere göre de bu tarif değişmektedir. Fırında Karnıyarık Tarifi olarak sizlere en bilinen ve en güzel olduğuna inandığımız tarifi hazırladık. Çokça yapılan bir hatayı da sizlere iletelim ve tarifimize geçelim.

Fırında Karnıyarık Tarifi ile İmam Bayıldı Tarifi çokça sık karıştırılmaktadır. Fırında Karnıyarık Tarifi içine et konurken İmam Bayıldı Tarifine et konulmaz sadece sebze konulur. Onun dışında oldukça birbirine yakın tariflerdir.

Evet hazırsanızı Fırında Karnıyarık Tarifine geçelim.

Fırında Karnıyarık Tarifi için malzemeler

  • 2 adet soğan
  • Yarım demet maydanoz
  • 250 gram orta yağlı kıyma
  • 1 çay kaşığı pul biber (silme)
  • 1 çay kaşığı kara biber (silme)
  • Yarım tatlı kaşığı tuz
  • 2 domates
  • 4 adet yeşil biber
  • 4 adet patlıcan

Fırında Karnıyarık Tarifi yapılışı

Fırında Karnıyarık Tarifi Yapılışına başlarken öncelikle patlıcanlarımızı Fırında Karnıyarık Tarifine uygun şekilde düz ve biraz kalın olanlardan seçmeniz çok önemlidir. Fırında Karnıyarık Tarifinde yapılan en çok hata eşit boyutta olmayan ve şekilsiz, küçük patlıcanlarla yapılmaya çalışılmasıdır.

Fırında Karnıyarık Tarifi eğer doğru malzemeyle yapılırsa çok çok daha güzel olur unutmayın 🙂

Kıymamızı güzelde bir tavaya alıp kavurmaya başlayalım. Çok fazla kararmadan içine soğanlarımızı da küçük küçük doğadıktan sonra ekleyelim ve kavurmaya devam edelim. Biraz kavurmanın ardından baharatlarımızla birlikte tuzumuzu da ilave ettikten sonra biraz daha kavurun. Ocaktan almadan iki dakika önce maydanozlarımızı da ekledikten sonra kavurmamızı sonlandırıp onları dinlenmeye alalım.

Fırında Karnıyarık Tarifi için aldığımız patlıcan ve biberlerimizi güzelce yağda kızarttıktan sonra yemeğimize uygun büyüklükte bir borcam içine dizelim ve orta kısmından ayırdığımız patlıcanlarımızın içine hazırladığımız kıyma harcımızdan ekleyelim. Lütfen bu kısımda mümkün olduğunca çok kıymamızı koyalım içine ama fazla da taşırmadan yapalım bunu.

Patlıcanlarımızı doldurduktan sonra ince ince bütün daireler şeklinde doğradığımız domateslerimizi de kıymaların üzerine koyduktan sonra biberlerimizi de uzunlamasına patlıcanlarımızın üzerine dizelim.

Daha sonra Fırında Karnıyarık Tarifi için hazırladığımız patlıcanlarımızın üzerine dökmek için sosumuzu hazırlamaya geçelim. Bu işin en ince kısmı da burası. Hazırlanacak olan bu sos Fırında Karnıyarık Tarifimizi çok daha yukarılara taşıyacaktır. O nedenle dikkatlice sosumuzu hazırlamaya özen gösterelim.

Yarım yemek kaşığı domates salçası, bir çay kaşığı (silme) karabiber, bir çay kaşığı (silme) pul biber ile birlikte tuzumuzu da atıp iki dakika bu şekilde kavurduktan sonra bir çay bardağı suyumuzu ilave ederek sosumuzu karıştırmaya devam edelim. Çok fazla kaynar olmadan ama kaynamaya yakınken sosumuzu alıp yemeğimizin üzerine gezdirelim.

160 derecede önceden ısıtılmış fırınımıza borcamımızı koyalım. 30-35dk boyunca fırında kalan Fırında Karnıyarık Tarifi servise hazırdır.

Lütfen çok fazla soğuk servis etmemeye özen gösterin, Fırında Karnıyarık Tarifi sıcak yenilmesi gereken bir yemektir 🙂

Afiyetler olsun!

 

5/5 (1 Değerlendirme)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.