Soğan Salatası - Soğan Piyazı | Salata tarifleri
Soğan Salatası - Soğan Piyazı | Salata tarifleri

Soğan Piyazı (Soğan Salatası)

Damak zevkinizi yeniden dizayn edecek bir tarifi sofralarınıza katmaya ne dersiniz? Sağlığınız için birebir olmakla beraber zevk algınıza tamimiyle olumlu yönde katkı sağlayan soğan piyaz özellikle diyet dostu olan harika bir besindir.

Damak zevkinizi kabartacak bu tarif içeriğinde bulunan vitamin ile beraber sağlıklı yaşam mottosundan vazgeçmeyen her ferdin kesinlikle sofralarının baş köşesinde yer almasını önerdiğimiz ve her koşulda yapılması mümkün olan harika bir tarifi sofralarınıza katmaya hazırlanın. İnanılmaz derecede kolay her şarta her koşulda yapılabilen bir menü olmakla birlikte içerisinde A ve C vitamini barındırmaktadır. Diyet yapanlar için rahatlıkla yiyebilecekleri bir menü olacaktır. Yediğinizde herkese kolay yapılışı açısından önerebileceğiniz bu tarif herkes için vazgeçilmez olmaya aday olabilecek bu lezzeti hemen sofralarınıza taşımaya ne dersiniz?

Soğan Piyazı (Soğan Salatası) Tarifi İçin Malzemeler

 

-2 adet kuru soğan

-Yarım demet maydanoz

-1 çay kaşığı toz pul biber

-Yarım çay kaşığı tuz

-1 tatlı kaşığı toz sumak

 

Soğan Piyazı (Soğan Salatası) Tarifi Yapılışı

1.soğanlar soyuyoruz ve yarım ay şeklinde doğruyoruz ve bir kaba koyuyoruz

2.yarım çay bardağı tuz ilave edip kapta kıvamını alana kadar karıştıralım

3.pulbiberi ve sumağı ekleyelim

4.maydanozları doğrayalım ve tabağımıza ekleyelim

5.soğanları maydanozu eklediğimiz tabağa koyup süslüyoruz

Kaç kaloridir?

Tat olarak bizlere iyi bir yemek deneyimi yaşatmasının yanında rahat yapımıyla sofralarınızda sık sık yer almasını isteyeceğiniz soğan piyazı diyet yapalar için tam olarak birebirdir.

Diyet yapanların favorisi olacak bu harika tarifin kalori bazındaki değerleri şu şekildedir;

-%22.0 karbonhidrat

-%6.0 Protein

-%72.0 yağ ile birlikte toplam  59 kaloridir.

Not : yukarıdaki istatistikler 60 gr bir porsiyon boyutuna göre verilmiştir

Hangi yöreye ait bir yemektir?

Türk mutfağında zevkle tüketilen bu tarif birçok Türk insanı için sofralarda yer almasını isteyeceğimiz soğan piyaz zamanla Türk coğrafyasına yayılmış birçok sofraya tat katan müthiş bir yemektir.

Özellikle Antalya yöresine ait olan bu tarif sofralarımıza adeta yörenin güzelliklerini de beraberinde getiriyor. Antalya dediğimizde aklımıza ilk gelen yemek olmakla beraber doğduğu yöreden yayılıp daha çok insanın sofrasına konuk olan soğan piyaz Adana yöresi içinde önem kazanarak sofralardan eksik olmamaktadır.

Bu seveceğiniz kısa sürede yapılabilen menü daha çok kebapçılarda görülür. Bu her damak zevkine hitap ederek özgün bir tarif haline gelen soğan piyaz Antalya’nın mutfağından çıkmış kısa bir süre içerisinde Türkiye’nin dört bir yanında ilgi görmeye başlamakla beraber çıktığı yörenin güzelliklerini bizlere sunan bir yemektir.

hazırlanışı kaç dakikadır?

Özellikle soğana düşkün olanların her gün yemek isteyeceği bir yemek olan soğan piyaz rahat bir şekilde yapılması da bizler için büyük bir avantaj sağlamaktadır çok hızlı bir şekilde yapılıp hızlı bir şekilde sofralarınıza ekleyeceğiniz bu tat ortalama süreleri sırayla soğanı soyma ve doğrama işlemi 3-4 Dk. maydanozu doğrama suresi 1 DK ve harmanlama 1-2 DK  toplam olarak ortalama 5 -7 DK hazırlana bilecek en iyi ve en leziz yemek olmakla beraber malzemelerine de kolay bir şekilde sahip olabileceğiniz harika bir tariftir.

pişirme süresi kaç dakikadır?

 

Bu kolay yapılabilen tarif sizi yaparken yormamakla beraber kısa süre içerisinde tamamlanıp servis edebileceğiniz bir yemektir. Kolaylığın en iyi yanı ise pişirmenin söz konusu olmamasıdır böylelikle canınız istemesi halinde kısa bir sürede yapıp atıştırabileceğiz veya gün içerisindeki öğünlerinizde sofralarınızda  güzel bir görüntü elde etmek adına tüketeceğiniz bir tariftir.

 

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.