Cevizli Kabak Yoğurtlaması | Nefis Salata tarifleri
Cevizli Kabak Yoğurtlaması | Nefis Salata tarifleri

 

Cevizli Kabak Yoğurtlama

Sizlere tadına inanamayacağınız hem besleyici hem de sağlıkla sofralarınıza taşıyacağınız bir tarif paylaşacağım. Hafta sonlarını güzelleştiren gün içerisindeki akıcı temponuzun yanında sizleri bir an olsun sahip olduğunuz; yorgunluğunuzu unutmanızı sağlayan kolay bir şekilde yapabileceğiniz en iyi kabak yemeklerinden biridir. Damak tadını düşünen herkes için kesinlikle tercih edip denemesini tavsiye ediyoruz. Çok kolay ve rahatlıkla yapabileceğiniz bu lezzeti sofralarınıza taşımaya ne dersiniz? Bu lezzet 4 aşamadan oluşmaktadır bir o kadar doyurucu olan bu tarif mutfak tarifleri defterinize yazmak için en ideal tariflerden birisidir; içerisinde A vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olan cevizli kabak yoğurtlama sadece bunlarla sınırlı kalmamaktadır. İçerisinde az miktarda olsa C vitamini ve Demir barındırmaktadır. Diyet yapanlar için çok iyi bir öğün olmayacaktır.

Cevizli Kabak Yoğurtlama Tarifi İçin Malzemeler

 • 3 adet kabak
 • 4 yemek kaşığı zeytin yağı
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 3 diş sarımsak
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı mayonez
 • 1 çay bardağı ceviz içi
 • 1 tutam dere otu
 • Üstüne eklemek için;
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tutam toz kırmızı biber

Cevizli Kabak Yoğurtlama Tarifi Yapılışı

1.Kabakları yıkayalım ve kabukları soymadan rendeden geçirin.

 1. Yapışmaz tabanlı tavayla yapmanızı önerilir rendelediğiniz kabakları tavaya yerleştirip içine 4 yemek kaşığı yağ koyup kabaklar rengi değişene kadar karıştırın
 2. Kabakları kavururken o arada bir kâse alın ve içerisine yoğurt ekleyin.
 3. İçerisine yoğurt eklediğiniz kâsenin içine sarımsak rendeleyin.

5.Dereotunu ince ince doğrayıp kâseye koyduğumuz yoğurda ilave edin

 1. Mayonez ve tuz ilave edin ilave etikten soran cevizleri bir blender yardımıyla yardımı ile ufaltınız.
 2. Önceden hazırladığımız yoğurda ilave ediniz kavurduğumuz kabakları önceden hazırladığınız yoğurt ile karıştırın.
 3. Zeytin yağını yavaş bir şekilde üstünde gezdirip üstüne göz kararı pul biber serpiştirip hiç karıştırmadan servis ediyoruz.

 

Cevizli Kabak Yoğurtlama Kaç kaloridir?

Sadece kabakla yapılan bu eşsiz hem damak tadınızı neşelendirecek hem de içeriğinde bulundurduğu A, C vitaminleriyle resmen bir vitamin deposudur. Kalsiyum bakımından bir hayli zengin olan cevizli kabak yoğurtlama içerisinde 265.99 kalsiyum 182.67 A vitamini 29.71 C vitamini ve 2.65 Demir bulundurmaktadır. İçeriğinde %22,0 karbonhidrat %22,0 protein ve %57,0 yağ toplam olarak 202 kcal dir. Doyurucu özelliği yüksek olan cevizli kabak yoğurtlama diyet yapanların uzak durmasını tavsiye ettiğimiz bir tariftir.

Not: Yukarıdaki bilgiler 330 gr bir porsiyon boyutu standardına göre hesaplanmıştır.

Cevizli Kabak Yoğurtlama hangi yöreye ait bir yemektir?

Bu yapımı kolay ve bir o kadar leziz olan bu lezzet çoğumuzun sofrasında gönüllerimizi fethedip kalbimize yerleşmiştir. Tük mutfağının zenginliği içerisinde yer alan cevizli kabak yoğurtlama birçok kültür tarafından sevilerek sofralarda yer eden bir lezzet olmakla beraber damakta bıraktığı enfes tat ile birçok insan için vazgeçilmez olmayı başarmıştır.

Cevizli Kabak Yoğurtlama hazırlanışı kaç dakikadır?

Sadece kabakla yapacağınız cevizli kabak yoğurtlama oldukça basit şekilde hazırlanması ile tercih listenizin üst sıralarında yer almayı hak eden bu tarif için hazırlanış süresi şu şekildedir; kabakları rendelemesi 2 DK.  Yoğurdu hazırlaması 3-4 DK arası değişmekle beraber sarımsakları rendelemek 1 DK. Dere otunu doğrama işlemi 1 DK iken ceviz içini doğrama işlemi 3-4 DK ve mayonez ile ceviz ilave edip karıştırma 1 DK servis içinde özenli bir hazırlama 5 DK dır . Oldukça basit olan bu tarifi her imkânda ver koşulda yapa bilir ve yiyebilmeniz ortalama 10 dakikanızı almaktadır.

Cevizli Kabak Yoğurtlama pişirme süresi kaç dakikadır?

Çok beğeneceğiniz bu enfes tarifi hazırlamak bir o kadar basit ve kolaydır. Acıkmanız halinde kısa bir sürede hazırlayıp atıştırma imkânı sağlayan bu eşsiz lezzet oldukça da doyurucudur. Pişirme süresi orta ateşte sadece 5-6 DK arası değişmektedir buda günlük yaşantımızda istediğimiz her en kısa bir sürede bu lezzeti tatma fırsatı tanıyor.

 

0/5 (0 Reviews)
0/5 (0 Reviews)

YANITLA

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu Tarif Hakkında Merak Edilenler

Cevizli Kabak Yoğurtlaması 120 kcal kaloridir

Cevizli Kabak Yoğurtlaması herhangi bir yöreye ait değildir.

Cevizli Kabak Yoğurtlaması hazırlama süresi 10 dakikadır.

Cevizli Kabak Yoğurtlaması pişirme süresi 5 dakikadır.